Program Hakkında

Hızla gelişen bilgisayar teknolojileri alanında ve günümüz çağdaş endüstri alanlarında bilgisayar teknolojilerini profosyonelce kullanabilen elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Neredeyse her alanda bilgisayar programlarının ve programcılığının çağımızın olmazsa olmazlarından olduğu da göz önünde bulundurulduğunda Bilgisayar Teknolojileri ve Programcılığı Programına duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artmıştır. Bu bağlamda Bilgisayar Teknolojileri ve Programcılığı Programı bilgisayar ve bilgi teknolojileri alanında donanım ve yazılım projelerinde çalışabilecek, gerektiğinde araştırma-geliştirme yapabilecek, kendini geliştirebilme becerisine ve mesleki etik sorumluluk anlayışına sahip, takım çalışmasına yatkın, iş gücüne katkıda bulunacak nitelikli öğrenciler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Eğitim Olanakları

Öğrenciler, üniversitenin kütüphanesi ve çevrim içi kurs yönetim sisteminden gerekli ders materyallerine erişebilirler. Ayrıca, öğrenciler teorik bilgilerini uygulamak için laboratuvarları veya saha gezilerini (geçerli dersler için) kullanmaktadırlar. Laboratuvar çalışmalarının yanı sıra, gerçek hayattan vaka incelemeleri, ders stajı ve kurslarda sunulan bağımsız çalışmalarla birlikte pratik egzersizler öğrencilerin bilgilerini uygulamalarına yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak, sektör uzmanları ile görüşmeler ve tartışmalar içeren seminerler, öğrencilerin bir şirkette 30 gün boyunca çalıştıkları yaz eğitimi ve organizasyonlar ile yapılan anlaşmalar ve öğrencilerin yazışmaları için öğrencilere çeşitli öğrenim imkânı sağlamaktadır.

Kariyer Alanları

Programdan mezun olan öğrenciler kamu veya özel kuruluşlara ait bilgi işlem merkezlerinde, bilişim teknolojilerine ait, başta yazılım geliştirme birimi olmak üzere, teknik servis bölümlerinde, arge merkezlerinde, KKTC, Türkiye, Avrupa ve gelişmekte olan diğer ülkelerde geniş iş olanaklarına sahiptirler. Bilgisayar Teknolojileri ve Programcılığı Teknikerlik Programından mezun olanlar “Bilgisayar Teknolojisi ve Programcılığı Teknikeri” unvanını alacaktır. Mezunların sadece bilişim teknolojileri ile ilgili sektörlerde değil, hemen hemen her sektörde kariyer olanakları bulunma şansı olacaktır. Her sektördeki işletmeler; veri tabanlarını ve yazılımlarını güncellemek ve yeni projeler geliştirmek için donanımlı mezunlara ihtiyaç duymaktadırlar. Program geliştiricisi, veri tabanı yöneticisi, sistem sorumlusu gibi başlıca alanlarda mezunlar kariyer olanaklarına sahip olacaklardır.

İletişim

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 
Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
Bilim ve Teknoloji Merkezi
99258 Lefkoşa/KKTC
Tel: +90 392 671 1111 Dahili:2401
Yüksekokul E-posta: secretary-sas@ciu.edu.tr
Müdür E-posta: mnat@ciu.edu.tr

Eğitim Süresi

3 yıl

Derece

DipHE

Dil

İngilizce