Turnitin, öğrenci ödevleri ve projelerinde intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı sistemdir. Sisteme yüklenen ödev, proje ve benzeri çalışmalar çok geniş bir veri havuzdaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler, usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulur. Turnitin'in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak, 200 milyondan fazla öğrenci ödevi ve 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır.


Erişim Adresi: http://turnitin.com/tr/


Kullanım Kılavuzu: indir


ithenticate logo Veritabanları


iThenticate

Akademik çalışmalarda makale kontrolü için kullanılan akademik intihal programıdır.


iThenticate, dünyada şu an intihalin önlenmesi konusundaki lider yazılımdır. Önde gelen yayıncılar ve araştırma kuruluşları, yayımlamadan önce yapılan işin özgünlünü iThenticate ile belirlemektedir.


İçerik: İntihal-Analiz


Erişim Adresi: http://www.ithenticate.com/
Kullanım Kılavuzu: indir


İntihal engelleme programlarını kullanabilmek için akademisyenlerin Kütüphane Müdürlüğü ( library@ciu.edu.tr ) e-posta adresine ünvan, bölüm, ad, soyad, dahili telefon ve elektronik posta adreslerini bildirerek şifre talebinde bulunmaları gerekmektedir.