Program Hakkında

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programı, okullarda Beden Eğitimi ve Spor derslerini yürütecek pedagojik formasyon sahibi beden eğitimi öğretmenleri yetiştirmenin yanında; hayatın her döneminden, farklı özelliklere sahip bireylere çeşitli hareket becerilerini, spor dallarını, spora özgü öğretim yöntemleriyle öğreterek, onların bilişsel, duyuşsal ve psikomotor özelliklerine katkı sağlayacak yetkinlikte spor eğitimcileri yetiştirmeyi hedeflemektedir. Mezun olan öğrencilerimiz, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak ayrıca çeşitli spor merkezlerinde, aerobik salonlarında ve fitness merkezlerinde eğitmen olarak çalışabilme imkanı bulabilmektedirler. Mezunlar; lisans eğitiminde aldıkları bir spor branşında 1. Kademe antrenör belgesine de sahip olmaktadırlar.

Eğitim Olanakları

Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalları’nda yüksek lisans ve doktora programlarına da ilgili şartları yerine getirmeleri halinde kayıt yaptırabilirler. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği mezunları kamuda öğretmen olmak için KPSS sınavında başarılı olmaları gerekir. Özel kuruluşlarda öğretmen olmalarında bu şart aranmamaktadır. Mezunlar okul öncesi hizmet veren anaokullarında da özel olarak Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak hizmet da verirler. Lisans eğitimleri süresince aldıkları bir spor branşında 1.Kademe Antrenör lisansına sahip olabilmektedirler. Mezunlar fitness ve diğer spor branşlarının antrenörlük kurslarına daha önce aldıkları derslerden muaf olarak avantajlı bir şekilde katılarak antrenörlük belgesi alabilmekte ve kademelerini yükseltebilmektedirler. Öğretmen olarak atama bekleyen mezunlar, spor sektöründe farklı iş kollarında istihdam edilebilmektedirler.

Kariyer Alanları

Lisans eğitimleri süresince Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun öğrencilerinin gelişimine yönelik açılacak olan sertifika programlarına katılmaları halinde ilgili konularda sertifika sahibi olabilecekleridir. Mezunlar özel sektör kurumlarında, ülkemizin turistik otel, motel ve tesislerinde değişik düzeyde yönetici olarak da, özel spor salonları kuruluşları ve işletmelerinde sağlıklı yaşam adıyla toplumsal yaşamımızda yer alan faaliyetlerin organizasyon ve uygulamalarında, yerel yönetimlerin ilgili kadrolarında yönetici olarak da ve herhangi bir birimin sportif faaliyetlerinin organizasyon ve uygulamalarında profesyonel spor yöneticisi olarak görev almaktadırlar. Mezunlar, eğitilebilir engelli bireylerin eğitim aldıkları özel kuruluşlarda da Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak istihdam edebilirler. Lisans mezunları aldıkları antrenörlük belgelerinin derecelerini, lisansda aldıkları bazı derslerden muaf olarak avantajlı bir şekilde yükseltebilirler.

İletişim

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
CIU Arena
99258 Lefkoşa/KKTC
Tel: +90 392 671 1111 Dahili:2981
Yüksekokul E-posta: sozden@ciu.edu.tr
Müdür E-posta: aerol@ciu.edu.tr

Eğitim Süresi

4 yıl

Derece

BA

Dil

Türkçe