Kuzey Kıbrıs'ta Yaşam

Kıbrıs Hakkında

Akdeniz’in küçük incisi olarak bilinen Kuzey Kıbrıs, zengin tarihi, çeşitli kültür ve doğal güzellikleri ile tanınan bir adadır. KKTC’de altı ilçe bulunmaktadır. Bunlar Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, İskele ve Lefke’dir.

Akdeniz’in tarih ve kültür merkezi Kıbrıs’ın çağdaş yönünü simgeleyen Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, 1997 yılında, Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da kuruldu. Köklü tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri, Akdeniz iklimi, tertemiz havası, huzurlu ve güvenli yaşamıyla Kuzey Kıbrıs, %70’i Türkiye’den olmak üzere 110 farklı ülkeden gelen öğrencisiyle yükseköğrenim için en çok tercih edilen ülkeler arasındadır. Yılın en az 300 günü güneşli ve açık havası, ılıman iklim özelliklerinin getirdiği yaşam kolaylığı ile Kıbrıs, eğitim için ideal bir ortam sağlar. Bozulmamış zengin doğal güzellikleri, kendine özgü bitki örtüsü, altın kumsalları ve berrak suları ile Kıbrıs, eğitim hayatınızı eşsiz bir deneyime dönüştürmek için size eşlik edecektir.

UKÜ Kuzey Kıbrıs Öğrencilik Karpaz

Lefkoşa’da Öğrenci Olmak

Kuzey Kıbrıs, sunduğu kaliteli eğitim nedeniyle popüler bir eğitim merkezi konumundadır. Kampüsün bulunduğu başkent Lefkoşa şehri, tarih boyunca birçok kültürden etkilenmiş çok kültürlü bir yer haline gelmiştir. Öğrenciler, 12 farklı medeniyetin geride bıraktığı 100'den fazla tarihi yapıyı ziyaret ederek geçmişe yolculuk yapmanın tadını çıkartabilirler. Ayrıca, öğrenciler hafta sonları ve okul tatillerinde Girne şehrine sadece 15 dakika ve Mağusa'ya 40 dakika mesafedeki Kıbrıs'ın dünyaca ünlü dokunulmamış plajlarını ziyaret edebilir. Ayrıca, Ercan Havalimanı'na sadece 15 dakika mesafededir.KKTC'deki en kalabalık şehri Lefkoşa’da öğrenciler, çeşitli kafe, restoran ve mağazalarda birçok kültürel ve sosyal etkinlik ve aktivitelere katılmak için eşsiz fırsatlara sahip olacaktır.

UKÜ Kuzey Kıbrıs'ta Öğrenci Olmak

Kıbrıs Mutfağı ve Kültürü

Akdeniz kültüründen gelen Kıbrıs mutfağı insanları taze ve mevsimlik ürünlerle sağlıklı beslenme için teşvik eder. Bu uygun fiyatlı ürünleri Küçük Kaymaklı’daki Lefkoşa terminalinde her Pazar kurulan çiftçi pazarlarında ve aynı zamanda süpermarketlerden de bulunabilir. Kuzey Kıbrıs'ın dost canlısı ve misafirperver halkıyla iletişim kurmayı ve arkadaş edinmeyi şaşırtıcı derecede kolay bulacaksınız. Misafir ağırlamak ve konuk etmek Kıbrıs’ın bir geleneğidir. Ayrıca, paylaşımcı olan Kuzey Kıbrıs halkı ikramda bulunmayı çok sever ve bu paylaşma Kıbrıs kültürünün büyük bir parçasını oluşturur. Dünyadaki en yüksek okuryazarlık oranlarından birine sahip olan Kuzey Kıbrıs halkı İngiliz diline de önem verir.

UKÜ Kuzey Kıbrıs Kültürü

İklim: Yılın en az 300 günü güneşli ve açık geçen hava koşulları ve ılıman iklim özelliklerinin getirdiği yaşam kolaylığı ile Kıbrıs eğitim için ideal bir ortam sağlar. Kıbrıs’ta tipik Akdeniz iklimi yaşanır.Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Yıllık ortalama yağış miktarı 500 mm’dir. Ortalama sıcaklıklar ise yazları 20-30 °C, kışları ise 5-15 °C arasında değişkenlik gösterir.

Elektrik: KKTC’de elektrik Türkiye'deki gibi 220/240V A/C 50Hz olup üç girişli prizler kullanılmaktadır. Elektrikli her tür eşyanızı rahatlıkla kullanabilmeniz için tüm marketlerde ikili prizleri üçlü prize çeviren adaptörler kolaylıkla ve ucuza temin edilebilir.

Trafik: Kuzey Kıbrıs’ta trafik akışı sol şeritten akmaktadır.

Dil: Resmi dili Türkçedir. Bununla beraber halkın konuştuğu dil Kıbrıs ağzıdır.

Saat: KKTC yaz aylarında UTC +3, kış aylarında ise UTC +2 zaman dilimini kullanmaktadır.

Para Birimi: Tedavüldeki para birimi Türk Lirası’dır.

Telefon: KKTC telefon kodları +90 ya da 0090’dır. Sabit hatlar için +392 kodu kullanılmaktadır.

Toplu Taşıma: Günlük ulaşım için kullanabileceğiniz toplu taşıma yöntemlerinden biri dolmuşlardır. Bulunduğunuz yerdeki terminallerden ya da güzergah üzerindeki noktalardan bu araçları kullanabilirsiniz.

Posta Kodu: Yurt dışından gelecek olan postalar için adresinin sonuna ‘99010” posta kodu eklenmesi gerekmektedir. Örneğin: “Telefon Numarası, İsim-Soyisim, sokak ismi, kapı numarası, bölge ismi, Lefkoşa, KKTC, 99010”.

Acil Numaralar
Polis 155
Ambulans 112
İtfaiye 199
Orman Yangını 177

 

Hastaneler
Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi- Lefkoşa +90 392 228 54 41- 223 24 41 
Kolan British Hastanesi- Gönyeli +90 392 680 80 80
Etik Hastanesi- Lefkoşa +90 392 223 46 94
Dr. Akçiçek Devlet Hastanesi- Girne +90 392 815 22 66
Gazimağusa Devlet Hastanesi +90 392 366 28 76- 366 53 28
Cengiz Topel Devlet Hastanesi- Lefke +90 392 723 63 29- 723 63 51
Girne Askeri Hastanesi +90 392 815 55 52