Kadın Güçlendirme Merkezi

Burs için Başvur

Hakkında

Misyon

Kadınları ve kız çocuklarını yaratıcı düşünme ve yenilikçilik yoluyla güçlendirmek ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmaya yardımcı olmaktır.

Vizyon

Genç yeteneklerin sürekli büyüyen bir topluma uyum sağlamak için güçleneceği, yükseleceği, cinsiyet eşitliğine dayalı bir toplum tasavvur ediyoruz. Gelişmekte olan ülkeleri özel olarak hedefleyerek, hem kampüste hem de uluslararası toplulukta kızlar için gelişmiş bir eğitim fırsatı geliştirmeyi ve sağlamayı hedefliyoruz.

Kısa sürede faaliyete geçen merkez, genel olarak kadınların güçlendirilmesine büyük aşama kat etmeyi başardı. Şimdiye kadar Kıbrıs içinde ve dışında 500'ün üzerinde genç kız ve kadına ulaşıldı. 

KIZLAR İÇİN STEM BURSU

ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ- KIZLAR İÇİN WEC STEM

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarındaki iş gücünün yalnızca %28'ini kadınlar oluşturuyor ve üniversitedeki çoğu STEM alanında uzmanlaşan erkeklerin sayısı kadınlardan çok daha fazla. Bilgisayar bilimi ve mühendislik gibi geleceğin en hızlı büyüyen ve en yüksek ücretli işlerinden bazılarında cinsiyetler arası uçurum özellikle yüksek (AAUW).

Bunun ışığında, kızlara yönelik STEM bursu, açığı kapatmak ve daha fazla kız çocuğunu STEM eğitimi almaya teşvik etmek ve böylece Birleşmiş Milletler'in eğitimde cinsiyet eşitliği hedefine katkıda bulunmak için tasarlanmıştır.

ciu-women-scholarships

İNGİLİZCE KİTAP KULÜBÜ

ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ- WEC İNGİLİZCE KİTAP KULÜBÜ

İngilizce öğrenmeyen öğrenciler için İngilizce öğrenmenin ne kadar zor olduğunu anlıyoruz. Bu amaçla, öğrencilerimizin pratik yapmasına ve ingilizce konuşmayı öğrenmesine yardımcı olmak için bir kitap kulübü oluşturduk.

ciu-women-book-club

KIZLAR İÇİN TEKNİK BECERİ EĞİTİMİ

ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ-WEC DIGIHUB

WEC DigiHub, 18 - 35 yaş arası genç kadınları küresel işgücü piyasasında öne çıkmaları için yüksek gelirli ve talep gören dijital becerilerle donatmayı amaçlayan UKÜ, Uluslararası kadın merkezinin bir programıdır. Misyonumuz, en az 1000 genç kadını dijital becerilerle ve becerilerini pazarlamak ve seçtikleri yoldan geçimlerini sağlamak için pratik adımlarla güçlendirmektir.

ciu-women-empowerment-technical-support
uku-kadin-guclendirme-merkezi

Projeler

Kültür Sanatta Kadınları Güçlendirmek

STEAM programındaki kadınlarımız, müzik, sanat ve şiir yoluyla yaratıcı kadınlar oluşturmaya ve onları geliştirmeye odaklanmıştır.

Yeni Medyada Kadınları Güçlendirmek

WEC Media, A Woman's Musings and WEC Talk Show adlı blogumuz aracılığıyla farklı kadınların hikayelerini ve deneyimlerini paylaşmaya ve kadınların medyada tam olarak temsil edilmesi için bir fırsat sağlamaya odaklanmıştır. 

uku-kadin-guclendirme-kampanya
uku-kadin-guclendirme-kampanya2

Etkimiz

AFGAN KIZLARININ GELECEĞİNE DESTEK VERİYORUZ

Daha fazla kız ve kadının tam eğitime erişimi engellendikçe, Afgan kadın ve kızlarının geleceği hepimiz için büyük bir endişe konusu haline geldi. Eğitim temel bir insan hakkıdır ve daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir geleceğe giden yoldur. WEC, Afgan kızlarının kaliteli eğitime erişimini desteklemede rol oynamayı hedefliyor.

 

KADINLAR MEKANİK GİRİŞİMİ İLE ORTAKLIK

Kız çocuklarına burs imkânı sağlamak için Nijerya'nın ilk kadın tamircisi ile işbirliğine gidilmiştir. Amacımız, yaşı ve sosyal yapısı ne olursa olsun tüm kadınların yaşamlarını iyileştirmenin yanı sıra, programlardaki kadın sayısını artırarak ve onlara birinci elden mekanik ve teknik beceriler kazandırarak cinsiyet eşitliğine sahip bir toplum yaratmaktır.

 

KANO FOUNDATION’I BAŞLATIN

Start UP Kano, topluluğumuz için çözümler oluşturma tutkusuyla başladı. Kuzey Nijerya istihdam, Teknoloji, Girişimcilik ve Güçlü Ağlar açısından geride kaldı.

BİR KADININ DÜŞÜNCELERİ

Bir kadının günlük yaşamına derinlemesine bir bakış sunan merkezin iki ayda bir yayınlanan yayına ulaşabilirsiniz.

BÜLTENLER

Bülten Sayı 1 için tıklayınız

Bülten Sayı 2 için tıklayınız

Bülten Sayı 3 için tıklayınız.

Bülten Sayı 4 için tıklayınız

Bülten Sayı 5 için tıklayınız

Bülten Sayı 6 için tıklayınız.

MAKALELER

Makale 1 için tıklayınız.

Makale 2 için tıklayınız.

AKTİVİTELER

1. DÜNYA KADINLAR GÜNÜ HER YIL 8 MART'TA DÜZENLENİR

Uluslararası Kadınlar Günü, dünya çapında bir kadın kutlamasıdır ve UKÜ-WEC bu günü her yıl konferanslar, stant kampanyaları, Sosyal medya duyarlılığı ve dünya çapında kadınların süregelen ilerlemesine odaklanan atölye çalışmaları ile anmaktadır.

ciu-women-upcoming-events

2. CİNSİYETE DAYALI ŞİDDETE KARŞI 16 GÜNLÜK AKTİVİZM

Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm, her yıl 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde başlayan ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü'ne kadar devam eden uluslararası bir kampanyadır. Etkinliğin öne çıkan özellikleri arasında seminerler, sosyal medya farkındalığı ve öğrencileri bir araya getirmeyi ve Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet ve topluluğun bu tehdidi hafifletme rolü konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan yürüyüş gibi diğer etkinlikler yer alır.

  ciu-gender-equality-event

  3. KADIN HİJYENİYLE YEŞİL OLMAK

  UKÜ'nün en sürdürülebilir 111. kampüs sıralamasında yer alması ve Kıbrıs adasında dünya sıralamasında yer alan tek kampüs olması, UKÜ Kadınları Güçlendirme Merkezinin, eğitim ve farkındalık amaçlı her yıl kampüste kadınsı hijyen ile Yeşile Geçiş etkinliğini başlatmasında etki oluşturmuştur. Çevreci olmak, gezegenimizin güvenliği kadar kendi bedenlerimizin sağlığı ve güvenliği için de önemlidir. Yeşil seçimler yapmak ve çevresel ayak izinizi azaltmak, kadınsı hijyen rutininizle başlar. Bu kampanya aracılığıyla genç kadınları sürdürülebilir hijyen ürünleri kullanmanın önemi konusunda eğitmeyi ve duyarlı hale getirmeyi amaçlıyoruz. Bu etkinliğin öne çıkan özellikleri arasında uzmanlarla ücretsiz cilt bakımı danışmanlığı ve kadın hijyeni ve sürdürülebilir kadın ürünleri konusunda kampüste kadınları eğitmek için atölye çalışmaları yer alıyor.

   uku-kadin-merkezi-hijyen-seminer

   4. 21 MAYIS DÜNYA KÜLTÜREL ÇEŞİTLİLİK GÜNÜ

   UKÜ, 110'dan fazla ülke ile çok kültürlü bir toplumdur. UKÜ-WEC, Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü'nü, farklı kültürlerden gelen kız öğrencilerle diyalog ve gelişim için bir yuvarlak masa tartışması aracılığıyla anıyor. Bunun amacı, kültürlerarası diyaloğun barış ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasındaki temel rolünü anlamak ve farklı ülkeler arasındaki kültürel çeşitliliği arttırmaktır.

   ciu-women-empowerment-cultural-event

   5. MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI

   UKÜ-WEC'teki meme kanseri bilinçlendirme ayı, bilgi edinmek ve yaymak ve genç kızları meme kanseri ve toplumun oynadığı rol hakkında eğitmek için günlerce süren kampanyaları içerir. Bu kampanya her sene 13-31 Ekim tarihleri arasında gerçekleşir. Pembe renk kampüste bu farkındalığı temsil etmek için kullanılır ve sosyal medyada bir farkındalık oluşturma biçimidir.

   ciu-women-breast-cancer-awareness

   İletişim

   Kadın Güçlendirme Merkezi
   Öğrenci Hizmetleri Binası
   Tel:
   +90 392 671 1111 Dahili: 2085
   E-posta: center-we@ciu.edu.tr

   Çalışma Saatleri
   Hafta içi: Pazartesi- Cuma 08:30-16:00

   Başvuru Formu

   Konuşulan Diller

   Hangi alana başvurmak istiyorsunuz?   One file only.
   2 MB sınırı.
   İzin verilen dosya uzantıları: gif, jpg, jpeg, png, bmp, pdf, doc, docx.