Program Hakkında

Performans spor dallarının dışında; Rekreasyonel spor branşlarında ve Sağlık için egzersiz alanlarında spor eğitiminin tüm teorik ve uygulamalı derslerinin verildiği bu program öğrencileri, beden eğitimi ve spor öğretmenliği, antrenörlük eğitimi programı ve spor yöneticiliği bölümlerinden de ortak dersler alabilmekte; yine Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun ortak dersler grubundan da seçmeli ders seçebilmektedirler. Türkiye’de rekreasyon ve sportif rekreasyon algısının değiştiği günümüzde; rekreasyon eğitimi özellikle sportif rekreasyon, performans sporlarının dışında; sağlıklı yaşam, sosyal verimlilik ve iş verimliliği gibi konular toplumun ilgisini çekmekte, spor hizmet pazarlamasında da önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu artan ihtiyaca bağlı olarak Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarının rekreasyon eğitimi prgoramı mezunlarına iş fırsatları yaratmaktadır.

Eğitim Olanakları

Rekreasyon eğitimi programı öğrencileri 3.sınıftan itibaren Engelliler ve Rekreasyon, Rekreasyon Yönetimi ve Yerel Yönetimler ve Rekreasyon modüllerini seçebilmekte dolayısı ile transkriptlerinde ayrı bir ihtisas mantığında modül dersleri de yer alabilecektir. Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktora yapabilmektedirler. Mezunlar, lisans eğitim süresinde aldıkları bir spor branşında da 1. Kademe Antrenörlük sertifikasına sahip olabilceklerdir. Lisans mezunları, pedagojik formasyon almaları halinde beden eğitimi ve spor öğretmeni olabilecekleri gibi farklı spor dallarında da daha önce aldıkları lisans derslerinden muaf olacakları antrenör kurslarına müracaat edip, 1., 2. ve 3. Kademe Antrenör sertifikasına sahip olacaklardır. Lisans mezunlarımız aldıkları antrenör belgeleri ile ilgili spor dallarında antrenörlük de yapabilecekleridir.

Kariyer Alanları

Rekreasyon Eğitimi Programından mezun olan öğrencilerimiz, Fitness merkezlerinde, Sağlık merkezlerinde , Yerel yönetimlerin spor tesislerinde, Turizm merkezlerinde spor animatörü, Su sporları merkezlerinde, Engellilerin egzersiz merkezlerinde de istihdam edilmektedirler. Pedegojik Formasyon derslerini alıp ve başarılı olmaları halinde mezunlar; Beden Eğitimi Öğretmeni olacaklardır. Mezunlar sportif ekipman, malzeme, tekstil gibi sportif alanların fuar organizasyonlarında tanıtım ve pazarlamada idari görev alabilmekte ayrıca sportif ürün markalarının pazarlamasında ve satışında da profesyonel olarak da tercih edilmektedirler. Mezunlar lisans eğitimi süresince Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun açmış olduğu sertifika programlarına katılıp ilgili konularda sertifika sahibi olup bu konuların eğitimlerini de özgeçmişlerine de ekleyebileceklerdir.

İletişim

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
CIU Arena
99258 Lefkoşa/KKTC
Tel: +90 392 671 1111 Dahili:2981
Yüksekokul E-posta: sozden@ciu.edu.tr
Müdür E-posta: aerol@ciu.edu.tr

Eğitim Süresi

4 yıl

Derece

BA

Dil

Türkçe