Program Hakkında

Antrenörlük Eğitimi programında; Hareket Becerilerinin öğretilmesi,Fizyolojik Temeller, Fonksiyonel Anatomi, Antrenman Teorileri ve Uygulamaları, Nöro-fizyolojik temeller, Sportif Hareketlerin Biomekanik ve Kinesiyolojik açıdan incelenmesi gibi konularda Akademik ve Teknolojik yeterlilikte Antrenör yetiştirilmektedir. Programdaki Spor Dalları ; Takım Sporları, Bireysel Sporlar ve Fitness Liderliğidir. Antrenörlük Eğitimi Bölümünden mezun olan öğrencilerimiz, ihtisas dallarında 3. Kademe Antrenör lisansına sahip olmaktadırlar. Mezunlar genellikle spor kulüplerinde ve Fitness merkezlerinde istihdam edilmektedirler. Çocuklarla ve erişkinlerle çalışabilen mezunlarımız ayrıca kondisyoner olarak da futbol kulüplerinde iş imkanı bulmaktadırlar. Mezun Antrenörler farklı spor branşlarında federasyonların organizasyonlarının dışında da farklı etkinliklerde de görev almaktadırlar.

Eğitim Olanakları

Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalları’nda yüksek lisans ve doktora programlarına da ilgili şartları yerine getirmeleri halinde kayıt yaptırabilirler. 3.Kademe Antrenör lisansına sahip mezunlar ilgili federasyonların 4. ve 5.Kademe kurslarına lisansda aldıkları bazı derslerden muaf olarak avantajlı olarak katılabilirler. Bu derecelere sahip olmaları halinde yine ilgili kurslarda Öğretmen Antrenör olarak da görev yapabilirler. 3.Kademe Antrenör lisansına sahip mezunlar, bazı federasyonların açtığı kondisyonellik kurslarına katılarak ilgili branşda kondisyonellik sertifikasına sahip olabilirler. Mezunlar çalıştıkları bölgelerde ilgili federasyonların eğitim koordinatörlüğünü üstlenip, federasyon antrenörü olarak da atanabilmektedirler. 3.Kademe antrenör lisansına sahip mezunlar aynı eğitimi veren Avrupa ülkelerinde trasnkriptlerini belgeleyerek fark dersleri alarak da antrenör olarak çalışabilmektedirler.

Kariyer Alanları

3.Kademe Antrenör lisansına sahip mezunlar farklı federasyonların değişik sistemlerine bağlı olarak A takım ve genç takım antrenörü olarak görev yapabilirler. Ayrıca aynı lisans derecesine sahip olarak da alt yapılarının başında teknik direktörlük görevini de üstlenebilirler. Son yıllarda takım sporlarında gelişen teknolojiye bağlı olarak mezun antrenörler istatistik antrenörü olarak da bazı kulüplerde görev yapmaktadırlar. Yine mezunlar, farklı iş kollarında hizmet üreten firmaların çalışanlarına yönelik turnuvalarında ve organizasyonlarında antrenör ve organizatör olarak da görev yaparlar. Mezunlar, eğitilebilir engelli bireylerin eğitim aldıkları özel kuruluşlarda da engelli sporlarında Antrenör olarak istihdam edebilirler. Özellikle futbol branşında 3.Kademe Antrenörlük belgesine sahip mezunlar avantajlı olarak mesleğe başlamaktadırlar. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunu olmayan Antrenörlerin, kurslarla bu kademe seviyesine ulaşmaları 6-7 yıl faal olarak sürmektedir.

İletişim

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
CIU Arena
99258 Lefkoşa/KKTC
Tel: +90 392 671 1111 Dahili:2981
Yüksekokul E-posta: sozden@ciu.edu.tr
Müdür E-posta: aerol@ciu.edu.tr

Eğitim Süresi

4 yıl

Derece

BA

Dil

Türkçe