Sayın Kütüphane Kullanıcıları, Akademik çalışmalardaki benzerlik oranını ortaya koymak için Türkiye'de üretilmiş olan intihal.net programı 31 Aralık 2019 tarihine kadar deneme erişimimize açılmıştır. Tüm akademisyen ve öğrencilerimiz kayıtlarını www.intihal.net üzerinden yapabilirler.


Erişim Adresi: https://intihal.net

Annual Reviews (AR), COVİD-19 salgını sebebiyle uzaktan çalışan ve okuyan öğrencilere ve araştırmacılara yardımcı olmak adına 30 Nisan 2020 Perşembe gününe kadar dergilerini ücretsiz erişime açmıştır.


Erişim linki: Annual Reviews (AR) Veri Tabanı


Tüm Dünya’yı etkileyen COVID-19 salgını ve koronavirüs ile ilgili yapılan/yapılacak araştırmaları desteklemek amacıyla, Brill yayınevi, halk sağlığı, uzaktan eğitim, kriz araştırması gibi konularda kitaplar ve makaleleri erişime açtı. Konuyla ilgili yeni içerik yayınlanırsa, bu koleksiyona eklenecektir.


Erişim linki: Brill Yayınevi
Geçmişte ve günümüzde salgın hastalıklar ve kriz araştırmaları
Sınırlama stratejileri
Kriz zamanlarında dayanışma ve dayanıklılık oluşturmak
Evde eğitim ve uzaktan eğitim


Aşağıda belirtilen kısaltılmış EKUAL Keşif (Discovery) Kalıcı Bağlantısı’na araştırmacılar tıklandığında EKUAL kapsamındaki tüm veri tabanlarında “Covid-19” taraması otomatik olarak yapılacak ve bu konuyla ilgili “en son yayınlanan hakemli bilimsel makaleler” listelenecektir. EKUAL kapsamı dışından sağladığımız e-kaynaklar da taranabilecektir.


Erişim Linki: EKUAL Keşif (Discovery) Kalıcı Bağlantısı (IP erişimli):


Aşağıda belirtilen DynaMed Kalıcı Bağlantı linki tıklanıldığında, “Covid-19” ile ilgili en son “kanıta dayalı” bilgilere erişilebilecektir.


DynaMed Kalıcı Bağlantı:


Dünya üzerinde dil eğitim hizmeti sağlayan uygulamalar incelenerek hazırlanan "şıklı ve gördüğünü yaz" tarzında testlerin olduğu oyun tadında Osmanlıca dil eğitim ve uygulamasıdır.
eOsmanlıca dersleri öğrencilere kişisel geri bildirim ve alıştırmalar sunarak, onları sınıftaki eğitimlerinden en iyi şekilde yararlanmaya hazırlıyor.
Gösterge panomuz sayesinde, öğretmenler tüm öğrencilerini artık tek bir yerden izleyebiliyorlar.
eOsmanlıca uygulaması ile;
- Kişiye Özel Eğitim: eOsmanlıca için hazırlanmış olan derslerin her biri temel seviyeden başlayıp ileri seviyelere kadar gitmektedir. Kullanıcı kendi seviyesini tespit ederek ileri seviyedeki derslerin kilitlerini açabilir.
- Özel İçerikli Kurslar: eOsmanlıca için özel olarak hazırladığımız derslerle 1000 kadar kelime, 85 ders konusu ile 900’ün üzerinde cümle öğretmekteyiz.
Bunun yanı sıra yazı çeşitlerinden matbu eserlerde kullanılan nesih hattını, arşiv belgelerinde kullanılan rika hattı için kurslar hazırlamaktayız.
Size uygun kursu seçerek eğitiminize en hızlı şekilde başlayabilirsiniz.
- Sertifika Sahibi Olun: eOsmanlıca ile Osmanlı Türkçesi'ne ve yazı çeşitlerine olan hakimiyetinizi derecelendirin.
A1 seviyesinden başlayarak C2 seviyesine kadar hazırlanmış testlere doğru cevaplar vererek ücretsiz eOsmanlıca Dil Sertifikasına sahip olun.
İsminize özel olarak düzenlediğimiz sertifikanın (Şehadetname) isterseniz çıktısını da alabilirsiniz.
- Akademik Ek Kaynaklar: Akademik alanda çalışma yapan akademisyenler için imlâ kılavuzu ile Türkçe'den Osmanlıca online çeviri programını geliştirdik.
Aynı zamanda "Çeviri" sekmesinde kullanıcılar kategorilerine göre eklediği metinlerin çevirilerini yaparak kendi gelişimine katkı sağladığı gibi çevrilmesini istediği metnin tercümesine de ücretsiz ulaşabilir.

Erişim linki: eOsmanlıca


Türkçe veya Osmanlıca kelimelerin dil, tür, anlam ve etimolojik bilgisini sunan, aranan kelimeyi, benzerlerini ve türevlerini dijital kütüphanelerde bulan, aynı zamanda yıpranmadan, silinmeden dolayı okunamayan kelimeyi çözümleyen ve eski ölçü birimlerinin dönüştürülmesini sağlayan devasa sözlüktür.
Kelimex uygulaması ile;
- 450.000 kelime hücresinde Türkçe ve Osmanlıca kelimelerin anlamlarını ve imlalarını bulma,
- Kamus-i Türki, Kamusu'l-Muhit, Vankulu Lügatı, İsimler Sözlüğü, Tamlama ve Deyimler gibi sözlüklerde tarama yapabilme,
- Çözümleyici özelliği ile kelimelerin yıpranması, silinmesi veya okunamaması gibi durumlarda kelime çözümleyebilme,
- Osmanlı Devleti zamanında kullanılan ağırlık, uzunluk, takvim vb. hesaplama ve ölçümlerinin yapılması ve
- Türkçe'den Osmanlıca 'ya veya Osmanlıca’dan Türkçe'ye metin çevirme mümkündür.


Erişim linki: Kelimex


HiperKitap, Türkçe elektronik kitap veritabanı deneme erişimine açılmıştır. HiperKitap’ta tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, hukuktan mühendisliğe birçok 30 temel konu başlığı altında 300’den fazla yayınevinin 22.000’den fazla tam metin e-kitabı bulunmaktadır. HiperKitap, atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen Türk üniversitelerinin akademik yayınları da HiperKitap’ta yer almaktadır. Kullanıcılar, HiperKitap’ta bulunan 22.000’den fazla e-kitabı elektronik olarak görüntülemenin yanı sıra Android ve iOS destekli cihazlarla ödünç alabilmektedirler. Böylece internet erişimine ihtiyaç duymadan da e-kitaplardan yararlanabilmektedirler. “My library” özelliğiyle de HiperKitap’ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabilmekte, çıktı alıp paylaşabilmekte ve farklı formatlarda atıf verebilmektedirler.


Erişim Linki: Hiperkitap Veritabanı


Dünyanın önde gelen akademik yayıncılarından biri olan Taylor&Francis Koronavirüs salgını sürecinde katkı sağlamak amacıyla bu konudaki tüm yayınlarını açık erişim yapmıştır. Koronavirüs ile ilgili olabilecek tüm dergi makaleleri ve kitap bölümlerine aşağıdaki linkte yer alan yönlendirmelerle ulaşılabilir:


Erişim linki: Taylor& Francis

Güvenilir bilim, teknoloji, tıp, beşeri bilimler ve sosyal bilimler araştırmalarının önde gelen yayıncısı olan Taylor & Francis, halk sağlığı yetkililerine, araştırmacılara, klinisyenlere ve kamuoyuna COVID-19’un yayılmasının önlenmesi ve yönetilmesi amacıyla yardımda bulunmayı taahhüt etmektedir. Aşağıda verilen mikrositede üzerinden ücretsiz olarak erişilebilen bütün ilgili COVID-19 araştırma makalelerinin, kitap bölümlerinin ve bilgilerinin yanı sıra, COVID-19 tanılanmasına, tedavisine, önlenmesine ve ileri düzeyde araştırılmasına yönelik küresel çabaları destekleyen Taylor & Francis e-kitaplarının bağlantıları ile referansları verilmektedir. Yayınevi, Koronavirüs ile ve COVID-19’un yayılması ile alakalı gelişmeleri sürekli olarak izlemekte ve içeriği bu site üzerinden düzenli olarak güncellemeyi sürdürmektedir.


Erişim linki: Taylor& Francis Online


TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL EBSCOhost kapsamında erişim sağlanan very tabanı paketinde bazı değişiklikler yapılarak dergi sayısı 13.353’den 20.100’den fazla dergiye çıkarılmıştır. Toplamda 26 farklı veri tabanından oluşan bu koleksiyon, dergilere ek olarak eKitaplar, konferans bildirileri, SWOT analizleri ve raporlar gibi daha birçok doküman türünü tam metin olarak sunmaktadır.
Pakette yapılan değişiklikler:
1. Academic Search Complete çıkarılmış yerine en kapsamlı versiyonu olan Academic Search Ultimate eklenmiştir.

Erişim Linki


2. Business Source Complete çıkarılmış yerine en kapsamlı versiyonu olan Business Source Ultimate eklenmiştir.

Erişim Linki


3. Central & Eastern European Academic Kaynağı paketine yenisi eklenmiştir.

Erişim Linki


4. The Belt and Road Initiative Reference Source pakete yeni eklenmiştir.

Erişim Linki


5. Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982 pakete yeni eklenmiştir.

Access Link


Linkte, paketindeki tüm veri tabanları hakkında en güncel bilgileri içeren bir doküman bilgilerinize sunulmaktadır.
Önemli Not: Veri tabanlarının erişim linkleri doğrudan gönderilen e-postadan ya da dokümandan kopyalanmalıdır. Önce linke tıklayıp, sonra tarayıcı bağlantısını lütfen kopyalamayınız, çalışmayacaktır.

Erişim Linki


YÖK Tez Merkezi veri tabanında yayınlanma izni olmayan tezleri Kütüphanemiz aracılığıyla, Türkiye Belge Sağlama ve Ödünç Verme Sistemi (TÜBESS) üzerinden talep edebilirsiniz.
Bilgi için Kütüphane Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.
Tel: 0392 671 11 11/ 2806/ 2813
E-posta: library@ciu.edu.tr
Türkiye Belge Sağlama ve Ödünç Verme Sistemi (TÜBESS) Duyurusu

2018 – 2019 Akademik yılında kütüphanemizde bulunmasını istediğiniz ders kitaplarını kitap istek formunu kitap istek formu doldurarak bize e-posta ile gönderebilirsiniz.

 

UKÜ Kütüphanesi Tübitak-Ulakbim Toplu Kataloğuna Katıldı

TÜBİTAK-ULAKBİM farklı kurumlar tarafından yürütülen e-kütüphane çalışmalarını birleştirerek, “Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı” içerisinde yer alan “Entegre e-Kütüphane Sistemi”nin temel taşlarından olan “Ulusal Toplu Katalog Sistemi”ni hayata geçirdi. UKÜ kütüphane katalog verileri ile bu projeye dahil oldu.

UKÜ Kütüphane Müdürlüğü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Toplu Katalog (TO-KAT) projesinin farklı kataloglara ve otomasyon sistemlerine sahip kütüphanelerin tek bir ara yüzden taranabilmesine ve kayıt paylaşımı konularında kütüphane kullanıcılarına olanak sağladığını belirtti. Söz konusu sistemde mevcut olan çeşitli istatistik ve raporların da kütüphanelere kaynak optimizasyonu ve kullanımı açısından kolaylıklar sağladığı bilgisi verildi.


Bir diğer taraftan, UKÜ kütüphanesi’nin Ulusal Toplu Katalog Sistemi’ne girmesiyle, otomasyon sistemi kullanıcılarına, web sayfasındaki kütüphane linki üzerinden Üniversite’de bulunan basılı eserlerin bibliyografik künyesine ulaşma olanağı sunulduğu belirtildi.


UKÜ Kütüphanesi araştırmacılara zaman kazandıracak yeni bir hizmet uygulamasını başlattı.
UKÜ’den verilen bilgiye göre, UKÜ Kütüphane kullanıcılarına zaman kazandırmak ve kütüphanede bulunmayan eserlere ulaşma hizmeti sunmak amacıyla, üniversite web sayfasında yer alan toplu katalog linkinden yararlanma imkanı sunulmaktadır. Söz konusu linkin araştırmacılara yaklaşık 3.500.000 esere erişim olanağı sunduğu da belirtildi.


Ayrıca, Uluslararası standartlarda kaliteli eğitimi ve öğrenci memnuniyeti ilkelerini kendisine misyon edinen UKÜ, yapmış olduğu bir takım girişimler sonucunda, üniversite dışında bulunan eserleri “Kütüphaneler Arası Ödünç Alma” hizmeti ile kullanıcılarına sunmaktadır.
Toplu Katalog Hizmeti konusunda da bilgi veren Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğü, kütüphanede dost kullanıcı sayısı artırılarak, kullanıcının bilginin öncelikle varlığı, sonrasında yerinden haberdar olması, yerinde yoksa ne zaman erişilebilir konusunda bilgi alma imkanı bulduğunu açıkladı. Sistemin, bilgiye hızlı ve ekonomik erişimi kolaylaştırdığı ve ulusal bilgi birikimini ortaya çıkararak, kamu arşivlerinin sisteme entegrasyonu sağlanarak tarihi birikimlerin yurt içi ve dışındaki araştırmacılara sunulabilme olanağı sağladığı bilgisi de verildi.