Program Hakkında

UKÜ Gazetecilik Bölümü, öğrencilerini, çağdaş haber medyasında yer alacak kariyerlerine hazırlamayı ve gazeteci olarak potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmayı amaçlar. Bölümdeki dersler gazetecilik tarihi ve teorisi hakkında kapsamlı bir arka plan sağlarken, öğrencilerin haber toplama ve yazma becerilerini de geliştirmektedir. Buna ek olarak, öğrenciler, günümüzün modern medya kurumlarındaki haber odalarında haber fotoğrafçılığı, sayfa tasarımı ve video prodüksiyonu gibi geniş yelpazede becerilerini gösterebilecekleri alanlarda eğitim görmektedirler. Gazetecilik Bölümü ayrıca, öğrencilerin mezun olduktan sonra mesleğe hazırlanmalarına katkıda bulunmak için UKÜ Haber Ajansı'nı da yönetir. Öğrenciler Ajans’ta deneyim kazanmaya ve ulusal yayın yapan medya kuruluşlarına dağıtılmak üzere haber ve fotoğraflar üretmeye teşvik edilirler.

Eğitim Olanakları

Akademik yıl boyunca, Kuzey Kıbrıs'taki ulusal gazete ve ajanslara ziyaretler düzenlenmekte ve medya profesyonellerinin yanı sıra bu alanda uzman kişiler derslere katkıda bulunmaya davet edilmektedirler. Muhabirler, yazarlar, yazı işleri müdürleri, haber editörleri, sayfa tasarımcıları, fotoğrafçılar ve fotoğraf editörleri de öğrencilerle bilgi ve deneyimlerini paylaşmak amacı ile panellere, seminerlere, konferanslara ve çalıştaylara çağrılmaktadırlar. Öğrenciler ayrıca, müfredatlarının son iki yılında profesyonel çalışma ortamlarında stajlarını tamamlayarak uygulama deneyimi kazanırlar. Gazetecilik Bölümü içerisinde yürütülmekte olan en kapsamlı ders dışı aktiviteler haber ajansının yanı sıra üniversitenin haber sitesi ve gazeteleridir. Haber değeri taşıyan tüm etkinlikler günlük olarak izlenir, ulusal medya kuruluşları için haber metni olarak hazırlanır.

Kariyer Olanakları

Gazetecilik Bölümü mezunları, yazılı, görsel ve işitsel ile dijital medya kuruluşlarında iş bulabilmekte, kamu veya özel sektörde halkla ilişkiler alanında çalışabilmekte veya üniversitelerde akademik kariyerlerine devam edebilmektedirler. Yazılı ve sözlü olarak İngilizce’yi akıcı bir şekilde kullanabildikleri için uluslararası ajanslarda ve medya kuruluşlarında da kolayca çalışabilirler. Başarılı, usta gazeteciler dil konusunda uzmandırlar: haber değeri taşıyan yazılı ve sözlü materyalleri basit ve akıcı biçimde yazabilmekte veya düzenleyebilmektedirler. Mezunların; haber muhabiri, spor muhabiri, ekonomi muhabiri, foto muhabiri, fotoğraf editörü, görsel yönetmen, genel yayın yönetmeni, yazı işleri müdürü, haber müdürü, haber koordinatörü, yayın koordinatörü gibi başarıyla üstlenebilecekleri birçok unvan vardır. Mesleğe kendini adamış hevesli gazetecilik mezunları için her zaman çok sayıda fırsat mevcuttur.

Eğitim Süresi

4 Yıl

Derece

BA

Dil

İngilizce

İletişim

İletişim Fakültesi

Çevik Uraz Merkezi, CU124

Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2301

Fakülte E-posta: secretary-foc@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı: Prof. Dr. Jonathan Guy STUBBS

Bölüm Başkanı E-posta: jstubbs@ciu.edu.tr