Bölüm Hakkında

Çocuğun, bilişsel, sosyal duyuşsal, psikomotor becerilerinin en hızlı olduğu dönem yaşamının ilk 5 yılıdır. Okul öncesi öğretmenliği bu bağlamda oldukça kritik bir rol oynamaktadır. Okul öncesi öğretmenleri öğrencilerin ve hatta toplumun geleceği için çok önemli bir süreçte rol almaktadırlar. Dolayısıyla nitelikli yetişmiş okul öncesi öğretmenleri çocuklarımıza verebileceğimiz en değerli hediyelerden biridir. Bölümde 52 zorunlu ve 7 seçmeli olmak üzere toplam 59 ders bulunmaktadır. İlk yıl özellikle servis dersleri alan öğrenciler, ikinci yıldan itibaren teorik ve uygulamalı derslere başlamaktadırlar. Seçmeli dersler arasında güncel önemini koruyan, eğitici oyuncak yapımı, çocuk hukuku, çocuk ve suç, çocuk ve ceza bunlardan sadece bazılarıdır. Bu program özellikle 36 – 72 aylık çocukların eğitimine yönelik kuram ve uygulamalara ilişkin bir öğretmen eğitimine yoğunlaşmıştır.

Akreditasyonlar

Okul Öncesi Öğretmenliği programı eğitim kalitesinin göstergesi olarak ulusal akreditasyon kuruluşlarından Öğretmenlik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (EPDAD) kurumu tarafından 2020 yılında akredite edilerek belgeledi.

Eğitim Olanakları

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğrencilerin kariyer elde etme süreçlerinde öğrencilerininbaşarılı bir yol izleyebilmesi için geniş imkanlar sunmakta ve rehbelik etmektedir. Öğretmen adayları 4 yıllık lisans süreçleri boyunca öğretmenlik uygulaması I ve II dersleri yanında okul deneyimi derslerini almakla yükümlüdür. Kampüsün bulunduğu lokasyon sayesinde öğrenciler okul servisiyle bu derslerin gereğini okullara kolaylıkla giderek sağlayabilmektedirler. Böylelikle mesleğin gerektirdiği deneyimli öğretmenlerle mesleğe başlamadan önce birlikte çalışma ve deneyimlerinden yararlanma şansı yakalayabilmektedirler. Okul Öncesi öğretmen adayları fakülte içindeki uyumlu programlara da başvurarark yan dal veya çift anadal çalışma şansı yakalayabilmektedirler. Bölüm kulübü de öğrencilere akademik ve sosyal anlamda etkinliklere sunmaktadır. Yıl boyunca alanda uzman kişilerle yapılan seminerler ve çalıştayların yanında, takım ruhu, kültür, toplum, pedagojik alan bilgisi konularında katkı sağlamak için sosyal etkinlikler ve geziler de düzenlenmektedir.

Kariyer Alanları

Okul öncesi öğretmenliği bölümünde 0 – 6 yaş aralığındaki çocukların gelişim ve eğitimine yönelik bilgilerle donatılsalar da özellikle 3 – 6 yaşa yoğunlaşılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan devlet okulları, özel okullar ve diğer ilgili okul öncesi kurumlarında kendilerine uygun bir pozisyonda çalışabilmektedirler. Lisans süresince aldıkları kurslar ve sertifikalara bağlı olarak aynı zamanda; çocuk gelişiminde aileye destek veya çocuk gelişim uzmanı olarak da çalışabilmektedirler. Oyuncak üreten veya yazılım firmalarında da okul öncesi öğretmeni diplomasıyla öğrencilerimiz kendilerine bir kariyer alanı yaratabilmektedirler. Günümüzde bir çok kurum ve kuruluş çocukların bilirkişi rehberliğinde nitelikli eğitimine önem verdikleri için müşterilerinin çocuklarına bu imkanları sunabilmek için de okul öncesi öğretmenlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu kurumların başında oteller, alışveriş merkezleri ,çocuk bakım merkezleri gelmektedir. Okul öncesi lisans derecesini alan öğretmenler aynı zamanda yüksek lisans ve doktora dereceleri için de çalışıp akademik yolda ilerlemeye devam edebilmektedirler.

Eğitim Süresi

4 Yıl

Derece

BA

Dil

Türkçe/İngilizce