Program Hakkında

Spor Yöneticiliği Programında eğitim alacak öğrencilerin, temel işletme ve yönetime ilişkin bilgi ve becerileri edinmelerinin yanında bu birikimlerini sporla ilişkilendirecek vizyonu kazanmaları amaçlanmaktadır. Spor Yöneticiliği prgoramında okuyan öğrenciler temel sportif braşların teorik ve pratik uygalamalarını almalarının yanı sıra spor yöneticiliği başlığı altında yöneticiliğin donanımını gerektiren, sportif işletmelerin işletme bilgilerini, tesis planlama ve işletme-organizasyon, insan kaynakları ile idari ve mali konularını teorik ve uygulamalı dersler olarak almaktadırlar. Spor Yöneticiliği lisans öğrencileri Antrenörlük Eğitimi, Rekreasyon Eğitim ve Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği program öğrencileriyle de ortak müfredatda da insan anatomisi, spor fizyolojisi, antrenman bilgisi gibi dersleri almakta ayrıca Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun ortak seçmeli ders grubundan da dersler seçerek lisans eğitimindeki donanımlarını arttırabilmektedir.

Eğitim Olanakları

Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalları’nda yüksek lisans ve doktora programlarına da ilgili şartları yerine getirmeleri halinde kayıt yaptırabileceklerdir. Spor Yöneticiliği mezunu olanlar, “Spor Yöneticisi” olarak yönetim sürecinin çeşitli alanları için geçerli olan planlama, örgütleme, yürütme, eşgüdüm ve kontrol gibi çeşitli görevleri yürütürler. Spor Yöneticiliği Program öğrencileri 4 yıllık lisans eğitimi sırasında aldıkları bir spor branşının da 1. Kademe Antrenörlük sertifikasına sahip olabilecekleri gibi mezunları da 4 yıllık lisans eğitimi sonrasında pedagojik formasyon eğitimini tamamlamaları halinde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olabileceklerdir. Mezunlar fitness ve diğer spor branşlarının antrenörlük kurslarına daha önce aldıkları derslerden muaf olarak avantajlı bir şekilde katılarak antrenörlük belgesi alabilmekte ve kademelerini yükseltebilmektedirler.

Kariyer Alanları

Lisans eğitimleri süresince Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun öğrencilerinin gelişimine yönelik açılacak olan sertifika programlarına katılmaları halinde ilgili konularda sertifika sahibi olabilecekleridir. Mezunlar resmi ve özel sektör kurumlarında, ülkemizin turistik otel, motel ve tesislerinde değişik düzeyde yönetici olarak, özel spor salonları kuruluşları ve işletmelerinde sağlıklı yaşam adıyla toplumsal yaşamımızda yer alan faaliyetlerin organizasyon ve uygulamalarında, yerel yönetimlerin ilgili kadrolarında yönetici olarak ve herhangi bir birimin sportif faaliyetlerinin organizasyon ve uygulamalarında profesyonel spor yöneticisi olarak görev almaktadırlar. Mezunlar sportif ekipman, malzeme, tekstil gibi sportif alanların fuar organizasyonlarında yöneticilik görevlerini alabilmekte ayrıca sportif ürün markalarının pazarlamasında ve satışında da profesyonel olarak da tercih edilmektedirler.

İletişim

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
CIU Arena
99258 Lefkoşa/KKTC
Tel: +90 392 671 1111 Dahili:2981
Yüksekokul E-posta: sozden@ciu.edu.tr
Müdür E-posta: aerol@ciu.edu.tr

Eğitim Süresi

4 yıl

Derece

BA

Dil

Türkçe