Greyfurt Suyu ve İlaç Etkileşimleri

Pek çok hastamız greyfurt suyu ile ilaçlar arasındaki etkileşime dair sorular soruyor. Greyfurt suyu ve ilaç etkileşimleri hakkında hayatınız boyunca mutlaka en az bir defa eczacınız sizi uyarmış veya internetten bu konuda uyarılar okumuşsunuzdur. Peki bu olası etkileşim neden bu kadar önemli?

Greyfurt suyu ile etkileşimler, düşük kolesterol ve yüksek tansiyonu kontrol etmek amacı ile yaygın olarak kullanılan ilaçlarla ve bir kısım kanser tedavisi ilaçları ile etkileşime girmektedir. Greyfurt suyu ilaç atılımını değiştirerek, ilacın kandaki miktarını değiştirebilir Bu durum ilaçtan beklediğiniz yararın bütünüyle değişmesine neden olabilir. Peki çözüm Greyfurt suyunun içildiği zamandan farklı bir zamanda ilaç almak mıdır? Cevap hayır. Farklı zamanlarda tüketim etkileşimi engellemeyecektir. Greyfurt suyunun bazı ilaçlar üzerindeki etkileri 24 saatten fazla sürebilir. Bu nedenle, günde yalnızca bir kez verilen bir ilacı alsanız bile, greyfurt ve greyfurt suyundan tüm tedavi süresi boyunca kaçınılmalıdır. Bu istenmeyen etkiler, anormal kalp ritimleri, mide kanaması, kas ağrısı, kas bozulması, böbrek hasarı, düşük tansiyon, nefes almada zorluk, sedasyon ve baş dönmesi şeklinde karşımıza çıkabilir. İlaca ve kandaki ilacın düzeyine bağlı olarak başka reaksiyonlar da meydana gelebilir.

Greyfurt suyuyla etkileşime giren yaygın ilaçlar arasında atorvastatin (Lipitor), lovastatin, simvastatin (Zocor), felodipin (Plendil) ve diğer kalsiyum kanal blokerleri, klaritromisin (Biaxin) ve loratadin (Claritin) gibi kolesterol ilaçları bulunur. Bazı immünosüpresanların böbrek hasarına neden olduğu bildirilmiştir ve greyfurt suyu ile karıştırıldığında bazı ağrı kesiciler solunumun zorlaşması ile bağlantılı olabilmektedir.

Salaheldin Elabiad, MPharm

Referanslar

  • Chen M, Zhou SY, Fabriaga E, et al. Food-drug interactions precipitated by fruit juices other than grapefruit juice: An update review. J Food Drug Anal. 2018 Apr;26(2S):S61-S71. doi: 10.1016/j.jfda.2018.01.009. Epub 2018 Feb 15.
  • Product Information. Ibrance (palbociclib). Pfizer U.S. Pharmaceuticals Group, New York, NY. Accessed October 6, 2019.
  • FDA. FDA Consumer Health Articles. Grapefruit Juice and Some Drugs Don't Mix. Accessed August 31, 2019 at here.
  • Bailey DG, Malcolm J, Arnold O, et al. Grapefruit juice-drug interactions. Br J Clin Pharmacol 1998;46:101-110. Accessed August 31, 2019 at here.
  • Jetter A1, Kinzig-Schippers M, Walchner-Bonjean M, et al. Effects of grapefruit juice on the pharmacokinetics of sildenafil. Clin Pharmacol Ther. 2002 Jan;71(1):21-9.
  • Horn J, Hansten P. Fruit Juice Interactions. Pharmacy Times. Published Online Dec 1, 2005. Accessed August 31, 2019 at here.