Bölüm Hakkında

Bölümümüz fakültenin en kalabalık öğrenci sayısı ve güçlü akademik kadrosu ile üniversitelerimiz içinde ilköğretim alanında önde gelen bölümlerden biridir. Bölümümüz Okul Öncesi Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dallarından oluşmaktadır. 2016-2017 Güz Döneminde yeniden yapılandırılan Temel Eğitim Bölümü’nün amacı, çocuk gelişimi ve eğitimi konusunda yetkin, yeterli alan ve öğretim bilgisine sahip, üretken, günümüz çağdaş bilgi toplumuna uygun, meslek etiğine bağlı, yaratıcı düşünen ve bulunduğu topluma rehberlik edebilen öğretmenler yetiştirmektir. Bölümümüzde modern araç ve gereçlerle eğitim-öğretim olanağı sunulmaktadır. Öğrenciler bilgisayar, teknoloji, resim ve müzik dersliklerinden ve fen laboratuarlarından yararlanabilmektedirler.

Eğitim Olanakları

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğrencilerin kariyer elde etme süreçlerinde öğrencilerininbaşarılı bir yol izleyebilmesi için geniş imkanlar sunmakta ve rehbelik etmektedir. Öğretmen adayları 4 yıllık lisans süreçleri boyunca öğretmenlik uygulaması I ve II dersleri yanında okul deneyimi derslerini almakla yükümlüdür. Kampüsün bulunduğu lokasyon sayesinde öğrenciler okul servisiyle bu derslerin gereğini okullara kolaylıkla giderek sağlayabilmektedirler. Böylelikle mesleğin gerektirdiği deneyimli öğretmenlerle mesleğe başlamadan önce birlikte çalışma ve deneyimlerinden yararlanma şansı yakalayabilmektedirler. Mezunlarımız Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ve özel okullarda öğretmenlik yapabildikleri gibi yüksek lisans ve doktora çalışmalarıyla akademik hayata da atılabilmektedirler.

Kariyer Alanları

Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliğinden mezun olan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan devlet okulları, özel okullar ve diğer ilgili okul öncesi kurumlarında kendilerine uygun bir pozisyonda çalışabilmektedirler. Lisans süresince aldıkları kurslar ve sertifikalara bağlı olarak aynı zamanda; çocuk gelişiminde aileye destek veya çocuk gelişim uzmanı olarak da çalışabilmektedirler. Oyuncak üreten veya yazılım firmalarında da okul öncesi öğretmeni diplomasıyla öğrencilerimiz kendilerine bir kariyer alanı yaratabilmektedirler. Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunlarımız resmi ve özel tüm ilköğretim okullarının 1-5’inci sınıflarında sınıf öğretmeni olarak çalışabilirler. Bunun yanı sıra alanıyla ilgili dersanelerde çalışabilir, yöneticilik yapabilir, değişik kurslar verebilir. Mezunlarımız olanakları çerçevesinde ilköğretim okulu açma ve yöneticisi olma hakkını da kazanırlar. İsteyen mezunlarımız sınıf öğretmenliği ve eğitim bilimleri ile mezunlarımızın alınabildiği diğer alanlarda lisansüstü çalışmalar yaparak akademik kariyer yolunda adım atabilirler.

Eğitim Süresi

4 Yıl

Derece

BA

Dil

Türkçe

İletişim

Eğitim Fakültesi

Eğitim ve İnsani Bilimler Merkezi, EH 325

Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2701

Fakülte E-posta: secretary-foe@ciu.edu.tr

Bölüm Başkanı:

Bölüm Başkanı E-posta: